Four elements - víkend na letišti, létající plyšáci, letecký kalendář, letiště, naučná stezka, škola létáníFour elements - víkend na letišti, létající plyšáci, letecký kalendář, letiště, naučná stezka, škola létáníFour elements - víkend na letišti, létající plyšáci, letecký kalendář, letiště, naučná stezka, škola létáníFour elements - víkend na letišti, létající plyšáci, letecký kalendář, letiště, naučná stezka, škola létáníFour elements - víkend na letišti, létající plyšáci, letecký kalendář, letiště, naučná stezka, škola létáníFour elements - víkend na letišti, létající plyšáci, letecký kalendář, letiště, naučná stezka, škola létáníFour elements - víkend na letišti, létající plyšáci, letecký kalendář, letiště, naučná stezka, škola létáníFour elements - víkend na letišti, létající plyšáci, letecký kalendář, letiště, naučná stezka, škola létáníFour elements - víkend na letišti, létající plyšáci, letecký kalendář, letiště, naučná stezka, škola létání
 
 

Projekty

AeroBook 2022

Inspirace příběhy učitelských leteckých rodin.

Rodinu Maňáků už dopátráme leda v muzeích. Rodina a potomci Tučků, Jirmusů jsou k dispozici. Rodina Stáhalíků je však jiná. Tlačí nás čas. Jejich sny o juniorském aeroklubu a letecké škole Mistra světa a další přání, které měl Martin Stáhalík a pokusil se je spojit s rodinou Machartů. Mnoho tajemství a nejasností bylo odhaleno již na začátku. Byla to opravdická letecká archeologie! Lidská. Zajímavá. Místy děsivě ... reálná. Proto se strom otázek okolo všech rodin začal košatit do mnoha větví...

Co zde bylo než zde bylo letiště? To se lze dopátrat z leteckých vojenských snímků, které sedí na mapu vlastnických poměrů. Co proužek - to jiná rodina i plodina. Později každý hangár a kousek letiště byl hřištěm pro různé rodiny a hrdiny.

Kdo tedy objevil toto místo vhodné pro létání? Učitel - profesor na gymnáziu! Prof. Maňák měl ovšem i syna a ten se později zapsal do dějin letectví jako vojenský pilot stíhač. Po něm přišli další piloti a jejich děti a příběhy. Vznikali kluby, odbornosti, firmy.

Kdy tedy vzniknul areál letiště? Datuje se to rokem 1952 +/- dva roky. To proto, že původní aeroklub putoval v čase a prostoru okolo Českých Budějovic již od roku 1923 a po roce 1939 i 1945 i 1948 definitivně přišel o letiště na Plané. V roce 1951 byl přestěhován první plachtařský hangár a příběh mohl začít!

Kde tedy zdejší piloti a jejich předchůdci všude působili? Pouť jihočeských prvních pilotů začala podle legendy ve Čtyřech Dvorech na místě, kde cvičila armáda svou jízdu na koních. Pak ale také působili na Dlouhém vrchu a kopci Dubičné, ve Světlíkách (areál bývalé Škodovky), na Kleti a po vybudování letiště Planá se už na toto místo dostala jen armáda německá a pak všechny ostatní.

Kam se tedy přesunul letecký sport? Na Hosín. Profesor Maňák definoval své přání a myšlenku a cíl : areál leteckých sportů. Některá přání jsou tak silná a nadčasová, že žijí dodnes. A dokonce plní přání svému autorovi prostřednictvím dalších leteckých učitelských rodin. Jsou to rodiny, kde se učitelské řemeslo dědí stejně jako láska k létání.

S kým se tedy tento sen vyplnil? Po II.sv.válce vnikla speciální organizace SVAZARM. Svaz pro spolupráci s armádou. Aeroklub byl její součástí jako jeden z mnoha technických sportů. Navíc v roce 1978 přišel na Hosín i zemědělský Slov-Air s.p. V seznamu leteckých učitelů proto najdete legendy od rodiny Maňáků, Jirmusů, Stáhalíků, Hamerníků, Brodských, Machartů. Každá z těchto rodin má svou specializaci a přinesla československému letectví něco nového.

Situace 2023.

Jak je to tedy s dalšími sporty a učiteli? Tak, aby se příběh tohoto letiště doplnil o další kapitolu, vzniká nové zadání - bezpilotní prostředky - a nejmladší letecký sport : dron-race. Integrovat tak jinou kategorii do letectví plného živých pilotů je další hádanka! Letecké rodiny se pokusí najít a podpořit novou generaci právě pro tuhle specializaci. Mezigenerační most! Český svaz letectví, Úřad pro civilní letectví, ČVÚT a další...školy!

Pro co si tedy jdeme v tomto projektu tentokrát? Všechny příběhy všech leteckých sportů i prací a vlastně i zbraňových okřídlených systémů a metodiky jejich výuky mají společnou logiku systému. My jsme ji získali jako analytický "pilot-decision" a nyní jsme spoluautory "kuchařky" na výstavbu, provoz a výukové programy Aero1Zone hřišť.

AeroBook je knihovna, do které s dětmi těch rodin dohledáváme příběhy a cesty hvězd, které změnili podobu letectví na československé i celosvětové úrovni. Jsou to jiné rodiny - vytvořili zde pokračování ve svých dětech, hřiště i letiště a je jim věnována i naučná stezka. Nyní tedy začne vznikat speciální manuál jako pomůcka a most pro nové trenéry a instruktory.

Zachránili jsme jednu knihovnu jednoho leteckého novináře a snažíme se neztrácet další šance. Budeme obnovovat sběrný systém dat na stránce Aero Junior a mezitím začal psát novu knížku pro děti Plyšák Tygr Olin. Už je světový rekordman, už letí kolem světa, už kamarádí s Tygry i RedBullem. Psát deník na papír i s pomocí technologií. Letectví potřebuje obojí. Digitalizace je realita. Realita, ale potřebuje knížky! Příběhy! Obrázky a vyprávění ... lidský kontakt lidí s lidmi.

 
 

Zpět

 
Four elements - víkend na letišti, létající plyšáci, letecký kalendář, letiště, naučná stezka, škola létání - Four elements - víkend na letišti, létající plyšáci, letecký kalendář, letiště, naučná stezka, škola létání - Four elements - víkend na letišti, létající plyšáci, letecký kalendář, letiště, naučná stezka, škola létání -